• Na dotaz
Tuniak ve vlastní šťávě kousksy 1000g (NEKTON)
search
  • Tuniak ve vlastní šťávě kousksy 1000g (NEKTON)

Tuniak ve vlastní šťávě kousksy 1000g (NEKTON)

11,00 € S DPH
Množstvo
Na dotaz

 

Používame zabezpečený prenos TLS

 

Doprava - využívame služby PACKETY

  Platba online kartou, bank.prevodom, dobierkou

Na prevádzke v hotovosti, aj kartou

Tuniak vo vlastnej šťave 1000 g - ekonomické balenie za super cenu

Obsahuje 950g mäsa!

Zloženie: tuniak (tuniak pruhovaný - Katsuwonus pelamis), pitná voda, jedlá soľ

skladovania: od +2 až +28 stupňov

Výhody tohto obalu:

ľahké otvorenie bez nebezpečenstva poranenia

možnosť okamžitého servírovania bez potreby odkvapkávaniu

vyššej kvality vďaka šetrnému spôsobu konzervácie

úspora miesta pri skladovaní

menej obalového materiálu

Slušné množstvo bielkovín, málo tuku, žiadne sacharidy. Praktická potravina pre športovcov i diétujúcich Vo vašom jedálničku sa pre ňu určite miesto nájde a vôbec nevadí, keď si tuniaky nakúpite do zásoby, nepokazí sa ako surové mäso po troch dňoch.

Čo by ste mali vedieť o tuniakovi z konzervy?

Tuniaka v konzerve nie je nutné dlho predstavovať. Iste to poznáte, nemáte chuť na kuracie alebo hovädzie mäso a chcete zmenu, tak v supermarkete zamierite do oddelenia rýb. Ponuka rybích špecialít je pomerne široká, takže je z čoho vyberať, kura je bohužiaľ len jedno, a navyše väčšinou siahnete po kuracích pŕs, pretože majú najmenší obsah tuku.

Úvodom

Takýto tuniak alebo losos v konzerve je celkom praktické jedlo, keď práve nemáte dosť času alebo chuť na varenie. Dostanete do seba potrebnú dávku proteínov, ao to nám ide predovšetkým. Po vylovení z mora váži tuniak priemerne 500 kg a meria okolo 2 metrov, takže sa z neho dá vyrobiť naozaj veľké množstvo konzerv. Nie je ale tuniak ako tuniak, existuje celé množstvo rôznych druhov, ktoré sa líšia veľkosťou a váhou, ale pre nás je väčšinou najdôležitejšie, čo také tuniakové mäso obsahuje.

Čerstvý alebo z konzervy?

Všeobecne platí, čo je čerstvé, je zároveň najlepšie, hlavne čo sa týka obsahu bielkovín a dôležitých výživných látok. Aj u tuniaka platí toto pravidlo. Obsah bielkovín sa pohybuje od 20 do 23 g na 100 g, v závislosti od spôsobu spracovania. Čerstvý tuniak je čerstvý tuniak, ale hodnoty konzervové varianty sa líšia len nepatrne, takže sa z úsporných dôvodov môžete rozhodnúť aj pre tento typ. Toto rybie mäso obsahuje minimum sacharidov, a preto sa výborne hodí pre nízkoksacharidové obdobie alebo obdobie diéty, na etikete sa totiž môžete dočítať: sacharidy 0,00 g. Vo všeobecnosti sa hovorí, že ryby sú veľa tučné, ale nemusí to platiť vždy, v mäse tuniaka nájdete približne 1 g tuku na 100 g, stačí si pozorne preštudovať etiketu na konzerve, aj tu sa môžu hodnoty líšiť konzerva od konzervy.

Zaostrené na tuky

Konzervovaný tuniak je oproti čerstvému ​​tzv. Light variant, na výrobu konzerv sa používa druh s nízkym obsahom tuku a navyše je mäso pred vložením do konzervy varené v osolenej vode, prípadne doplní v pare, a pri tomto procese stráca značnú časť tuku. Ak si vyberiete na obed alebo na večeru variantu vo vlastnej šťave, nemusíte sa báť príjmu vyššieho množstva tuku, aj keď zase až tak veľký rozdiel to nie je. Zo supermarketu máte určite vypozorované, že konzervovaný tuniak môže "plávať" ako vo vlastnej šťave, tak taky v oleji rôzneho druhu (olivový, slnečnicový). Otázkou je, čo je to vôbec za olej. O jeho kvalite by sme sa asi museli presvedčiť priamo u výrobcu konzerv, pretože na etikete väčšinou žiadnu informáciu nenájdete. Ak dbáte na príjem zdravých tukov, radšej si kúpte tuniaka vo vlastnej šťave, budete mať istotu, čo jete, a ak nie ste milovníkom "vysušené" chuti, môžete si do neho svoj kvalitný olej pridať a vytvoriť si tak vlastný variant tuniaka v oleji. Keď už nič, tak vám treba aspoň nebude zle, pretože na svoj obľúbený olej ste už zvyknutí.

Ako je to s vitamínmi a minerálmi?

Tuniakové mäso môže byť pre kulturistov, ale aj ostatných športovcov a nešportovcov výhodné aj z ďalších dôvodov. Za zmienku stojí obsah vitamínov a minerálnych látok.

O pravidle, čo je čerstvé, je hodnotnejší, sme už hovorili. V tomto prípade sa nevzťahuje len na množstvo tuku, ale aj vitamínov a minerálov. Vitamíny E, A a niektoré z radu B nájdeme vo všetkých variantoch, u čerstvého tuniaka samozrejme najviac. Čo sa týka minerálnych látok, je aj v tomto prípade nedávno prekonanou variant najvýdatnejší. V Tuniakový mäse nájdete železo, fosfor, horčík, zinok, draslík a jód. Konzervovaný výrobok je navyše oveľa bohatšia na obsah sodíka, ktorý sa pridáva pri výrobe. Tuniakom ako z konzervy, tak čerstvým, určite vo výžive nič nepokazíte a oceníte aj rýchlosť prípravy rôznych jedál.

A čo aminokyseliny?

Taky v prípade obsahu aminokyselín si tuniak vedie celkom obstojne. Obsahuje podobne ako ostatné potraviny s živočíšnymi bielkovinami všetky esenciálne aminokyseliny. Okrem tuniaka ich nájdete v tučných rybách ako losos, sardinky, pstruh, ostatných rybách, alebo samozrejme v mäse, vajciach, mliečnych výrobkoch atď. Výhodou tučných rýb je často zmieňované vysoké množstvo omega-3 a omega-6 mastných kyselín. Náš konzervovaný tuniak ale o väčšinu svojich tukov pri výrobe prišiel, takže z hľadiska obsahu spomínaných kyselín nepatrí medzi výživové favoritov. Pochopiteľne ho predbehol losos, sardinky, makrela, mečiar a niektoré ďalšie morské potvory. Ak chcete príjem omega-3 a omega-6 mastných kyselín zvýšiť, pridajte k tuniakovi trochu kvalitného oleja.

Môžem sa z tuniaka otráviť ortuťou?

Už ste o tom určite počuli, že morské ryby, hlavne dravé, obsahujú vyššie množstvo ortuti, ktorá môže byť životu nebezpečná. Je pravda, že ládovať sa denne tuniakom, aj keby vám napríklad chutil, asi najlepší nebude, ale v bežnom množstve škodlivý nie je. Opatrnosť by mali dbať najmä tehotné a dojčiace ženy a malé deti, pre ktoré nie je tuniak zrovna vhodnou potravinou. V tomto prípade sa odporúča dať si tuniaka tak maximálne raz týždenne. Ale ak ani do jednej z týchto kategórií nepatria, alebo netrpíte nejakým ochorením, ktoré by ortuť mohla ešte zhoršiť, tak dôvod na obavy viacmenej nie je. Majte na pamäti, že aj s obyčajnou konzervou sa dajú vykúzliť kulinárske lahôdky. Stačí sa len porozhliadnuť na internete alebo v nejakej rybie kuchárke. Takéto cestoviny s tuniakom a paradajkami môžu predčiť aj výborná mäsové jedlá a hlad môže zahnať aj narýchlo pripravená Tuniaková nátierka s vajíčkami. Tak len pokojne do toho a nebojte sa experimentovať.

Obsah potraviny:

mäso tuniaka má vysoký obsah bielkovín a len málo tuku (na výrobu konzerv sa používa menej tučný druh tejto ryby). Mimo to je zdrojom fosforu, železa, draslíka, jódu, zinku či vitamínov (E, A, B ...).

Vplyv na zdravie:

pre zdravie je samozrejme výhodnejšie použitie tuniaka čerstvého (u takmer všetkých potravín platí, že čo je čerstvé, je pre naše telo tiež hodnotnejšie). Aj napriek tomu je možné tuniaka vo vlastnej šťave zaradiť na zdravý jedálniček (ako inde, aj tu však platí známe pravidlo-všetkého s mierou). Ľudia, ktorí v strave obmedzujú kuchynskú soľ, by sa mali tuniakovi v konzerve (i iným konzervám) určite vyhnúť. Zvýšenú opatrnosť pri konzumácii tuniaka by mali dbať tiež tehotné či dojčiace ženy a malé deti (táto skupina by mala konzumovať tuniaka max. 1x týždenne). Je známe, že morské ryby (najmä tie dravé) môžu obsahovať väčšie množstvo nebezpečnej ortuti.

Výživové údaje na 100g:

Energetická hodnota/Energia

439 kJ/105 kcal

Tuky 0,62 g

z toho nasýtené/nasýtené

mastné kyseliny 0,09 g

Sacharidy 0g

z toho cukry 0g

Bielkoviny/Bielkoviny 24g

Sol 0,8g

001145
Komentáre (0)
Na tento produkt momentálne nie je pridaná žiadna recenzia.