Rakytníkový čaj - harmanček+žihľava z Vysočiny
search
  • Rakytníkový čaj - harmanček+žihľava z Vysočiny

Rakytníkový čaj - harmanček+žihľava z Vysočiny

3,90 € S DPH
Doba dodania 3-5 dní
Množstvo

3 položky

 

Používame zabezpečený prenos TLS

 

Doprava - využívame služby PACKETY

  Platba online kartou, bank.prevodom, dobierkou

Na prevádzke v hotovosti, aj kartou

Rakytník rešetliakový (Hippophae rhamnoides) je drevina tvoriaca kríky alebo malé stromy s žltkastými kvetmi a oranžovými plodmi. Rakytníkové úsušky sú „zvyšky“ po lisovaní plodov rakytníka. Používajú sa na prípravu čajov, po rozdrvení sú vhodnou prísadou do sladkých aj slaných ciest (viď „rakytníková drvina“).

Ako „nosiť drevo do lesa“ by bolo predstavovanie žihľavy dvojdomej (Urtica dioica). Rastie veľmi hojne a môžeme sa s ňou stretnúť takmer na každom kroku. Niekedy aj štipľavom, to keď nás listy žihľavy „pohladia“ po nechránenej časti tela. Vnímame ju skôr ako burinu a snažíme sa jej vyhnúť. Ale je možné, že nás svojou výškou 50 – 150 cm, výnimočne až 2 m, chce zastaviť a pochváliť sa svojím obsahom. Je totiž plná vitamínov, minerálnych látok, železa, horčíka, vápnika, aminokyselín a chlorofilu.

Rumanček, marunka, harmanček či kamilka sú ľudové názvy pre harmanček pravý (Matricaria chamomilla, synonymum Matricaria recutita), alebo aj harmanček lekársky. Je to jedna z najobľúbenejších a veľmi dlho známych liečivých rastlín. Táto 15 – 50 cm vysoká bylina kvitne od mája až júna do augusta až septembra. Môžeme ju zameniť za podobný harmanček rímsky, ktorý je tiež liečivý, alebo za neúčinné druhy harmanček nevonný alebo rmeň rolní. A ako spoznať ten „pravý“ harmanček? Podľa typickej intenzívnej vône a žltého vyklenutého stredu kvetov.

Rakytníkový čaj so žihľavou a harmančekom bude upokojujúcim pohladením pre Vašu dušu (i telo) po náročných a hektických pracovných dňoch.

Viete, že

- v našich čajoch používame iba rakytník, ktorý sa pestuje a žne v okolí Bohdalova na Vysočine (ČR) a to úplne v BIO kvalite? Bez použitia minerálnych hnojív, herbicídov, pesticídov či iných chemických prostriedkov...

- čistá žihľavová kôra by nemala trvať dlhšie ako dva týždne?

- na severe nášho kontinentu bol kedysi harmanček posvätnou bylinkou uctievanou ako symbol slnka?

Zmes rakytníkových úsuškov, listov žihľavy a harmančeka - obsah 50 g.

001000
3 položky

Tabuľka dát

Čaje a kávoviny
Rakytníkové
Komentáre (0)
Na tento produkt momentálne nie je pridaná žiadna recenzia.